“Real Food Costs Too Much” Myth: Fried Eggs & Steamed Broccoli

Wednesday, February 1, 2012

This is my 6th post in this series, showing people how much real food actually costs, as opposed to the myths continually spread by folks who make so many false claims about real food being “so much more expensive” than junk and/or processed food. Here is the archive for this series.

This is a great example of a very filling meal for a very low cost. I made this at the end of the night (10:00pm-ish) and I didn’t eat again until about sixteen hours later. It is a very simple meal – two free-range eggs from Melo Farms (look at the integrity of these eggs), and I cooked them very, very slowly, for about twenty minutes on very low heat. I made up some melted butter using raw butter, crushed garlic from a jar, and herbs de provence. I steamed some broccoli and poured the butter on the eggs and broccoli.

 

 

 

 

Cost of this meal is as follows:

- $2 for a bunch of broccoli crowns, and I used half. That = $1.

- A dozen free-range eggs = $3, and I used two, so that’s .50.

- Butter with garlic and herbs is about .30.

That’s $1.80 per serving and $7.20 for a family of four. Increasing the meal size to four eggs would be $2.30 per serving, and $9.20 for a family of four. One Arby’s roast beef ‘n cheddar that fits in the palm of a child’s hand = $3.50. Family of four = $14 for an anemic sandwich with no side dish, no vegetable, and little to no nutrition. Four Lean Cuisine microwave meals would be approximately $12, and a Lean Cuisine would provide a shriveled, 3 oz. processed patty of whatever kind of meat is being imitated, plus a microscopic serving of a pseudo-vegetable, and then a smattering of fake mashed potatoes. No nutrition, plenty of chemicals.

Be Sociable, Share!
You can leave a response, or trackback from your own site.

4 Responses to “Real Food Costs Too Much” Myth: Fried Eggs & Steamed Broccoli

  1. Wade says:

    February 1st, 2012 at 10:50 pm

    those eggs look good…and you’ve got more patience than I do if you can wait 20 minutes for an egg to fry!…lol…you get a good price on those eggs though — I have to pay $4 a dozen for the eggs that I buy at a local farm

  2. Karen De Coster says:

    February 3rd, 2012 at 7:05 am

    Wade – I multitask while they cook: take a shower, blog, clean house….. :–)

  3. John Venlet says:

    February 3rd, 2012 at 10:27 am

    Karen, there is no doubt that there is a distinct difference between eggs you’d purchase at the grocery store versus free range eggs. My daughter’s inlaws have about a dozen layers and they feed only on bugs in the yard, table scraps and the occasional cup of some grain mixture. Those eggs are just fabulous, and every time I’m down Covington, KY way they hand me a few dozen. They do not require refrigeration, and they make a fine fried egg.

  4. Karen De Coster says:

    February 3rd, 2012 at 9:22 pm

    John – you are exactly right about not requiring refrigeration, and, they also last 1-3 months. My farmer’s chickens get some organic grain, walk the fields, eat bugs, and get a lot of scraps from the organic garden. Eggs are golden yellow.

Leave a Reply